From Białostocki Odcień Bluesa

PmWiki: Ryszard Paulin "Skiba" Skibiński

Ryszard "Skiba" Skibiński

(ur. 20 stycznia 1951 w Toruniu - zm. 4 czerwca 1983 w Białymstoku)


Ryszard "Skiba" Skibiński

Był jednym z niewielu skazanych na bluesa,
Ten wyrok dodawał mu sił,
Miał dom i rodzinę, spokojnie mógł żyć,
Lecz często uciekał, by stanąć przed wami, by znów nabrać sił.
Bo czasu miał mało, przeczuwał to,
Skazany na bluesa, no ilu jeszcze jest takich jak on?

Skazany na bluesa to właśnie on Rysiek Skibiński. To swoiste epitafium napisał Ryszard Riedel po śmierci swego przyjaciela Skiby. Po 30 lipca 1994 roku skazanym na bluesa został i sam Riedel. Ryszard Paulin Skibiński urodził się w Toruniu, chociaż jego rodzice mieszkali w Golubiu–Dobrzyniu. Rodzina Skibińskich kilkakrotnie przeprowadzała się by pod koniec lat sześćdziesiątych zamieszkać w Ogrodniczkach, małej miejscowości nieopodal Białegostoku. Gdzieś na początku lat siedemdziesiątych w miejscowej remizie razem ze swoim przyjacielem Leszkiem Pyczem organizował Rysiek dyskoteki. Ale nie były to typowe „podmiejskie zabawy” z typową muzyką. Można było tam usłyszeć nagrania takich wykonawców jak Deep Purple, Led Zeppelin czy też Jimi Hendrix. W tym czasie poznał „Skiba” młodego perkusistę Mirka Kozła. To właśnie Mirek przyprowadził Ryśka na próbę zespołu, w którym grał i w taki sposób zaczęła się historia zespołu Kasa Chorych.


Skiba w akcji (fot. J. Awakumowski)

W Kasie Chorych Skibiński grał od jej powstania do końca 1982 roku. W materiałach reklamowych z tamtego okresu przypisywano mu funkcję „kierownik muzyczny”, „kierownik artystyczny”. Nazwy brzmiące bardzo formalne, ale oddające pozycję Ryśka w zespole. Był po prostu liderem zespołu, kompozytorem zdecydowanej większości repertuaru, twórcą jej stylu. Będąc w składzie Kasy Chorych sporadycznie podejmował współpracę z innymi wykonawcami. M.in. na poznańskim festiwalu „Folk Blues-Meeting” w 1981 roku wystąpił wspólnie z zespołem Dżem, grając standardy bluesowe. W marcu 1982 roku wspólnie z Leszkiem Winderem współpracował na trasie koncertowej a latem 1982 podjął współpracę z zespołem Krzak. 23 kwietnia 1982 wraz z zespołem After Blues wystąpił w koncercie „Dobry wieczór Mr. Blues”. Był pomysłodawcą i siłą napędową festiwalu „Jesień z Bluesem”, zorganizowanego pierwszy raz w roku 1978.
Od roku 1982 Rysiek Skibiński coraz częściej miewał projekty poza Kasą Chorych. Stawiało to pozostałych członków zespołu w niezwykle trudnej sytuacji. Bez lidera nie mogli grać koncertów a co za tym idzie zarabiać. Napięcie osiągnęło taki poziom, że Skiba wolą większości został usunięty z zespołu. Pożegnalny koncert ze Skibą w składzie zagrała Kasa Chorych w grudniu 1982 w Sali Kongresowej w Warszawie. Po opuszczeniu Kasy Chorych oficjalnie został członkiem zespołu Krzak.


Krzak 1983 – od lewej Jorgos Skolias (śpiew), Jerzy Kawalec (gitara basowa), Antymos Apostolis (gitara), Andrzej Ryszka (perkusja), Leszek Winder (gitara), Leszek Dranicki (gitara, śpiew), Ryszard Skibiński (harmonijka, śpiew) (fot. M. Makowski)

Pierwszy koncert z „nowym” zespołem zagrał w warszawskiej Stodole. W tym samym czasie, co „Skiba” w Krzaku pojawił się również Apostolis Antymos. Pod koniec roku 1982 wziął udział Skibiński w nagraniu płyty Krzak’i. Zespół nagrywał w składzie siedmioosobowym, dodatkowo w studiu pojawiło się jeszcze sześciu gości m.in. Krzesimir Dębski, Ryszard Riedel, Wojciech Karolak. W marcu 1982 roku odbyła na Śląsku (Katowice, Bytom, Gliwice, Jastrzębie) trasa formacji pod roboczą nazwą „Skibiński-Winder Super Session”. Obok Leszka Windera i Ryszarda Skibińskiego zagrali m.in. gitarzyści Andrzej Nowak, Cezary Bierzniewski i Andrzej Urny , basiści Janusz Niekrasz, Krzysztof Ścierański i Jacek Gazda, perkusiści Jerzy Piotrowski, Wojciech Morawski i Marek Kapłon, a także Ireneusz Dudek (I Feel Good, Thrill Is Gone), Martyna Jakubowicz (Albo cacy, albo lili) oraz Ryszard Riedel i Dżem (Pewnie ciężki znów będzie dzień, Niewinni). Po wielu latach zapis fragmentów tego koncertu wydała wytwórnia Metal Mind w roku 2006 na płycie Skibiński Winder Super Session. Formacja Skibiński/Winder wystąpiła również na festiwalu „Rawa Blues” w kwietniu 1983 a Skiba pojawił się jako gość podczas występu zespołu Dżem. Po koncercie spora grupa muzyków i bluesfanów autobusem udała się do Chorzowa. Tam w rozpadającym się niewielkim budyneczku bez drzwi i okien zagrało niezwykłe trio w składzie: Leszek Winder (gitara), Irek Dudek i Ryszard Skibiński na harmonijkach. Była to inauguracja Dom Pracy Twórczej Śląskiego


Skibowo-Riedlowy Blues

W listopadzie 1982 na „Jesieni z Bluesem” w zmontowanej na szybko formacji stanęli na scenie obok siebie Ryszard Riedel i Ryszard Skibiński. Wsparcia udzielili im gitarzyści Jarosław Tioskow i Andrzej Kotarski. W takim elektryczno-akustycznym składzie wykonali krótki, mocno improwizowany program złożony z utworów: Nie, Skibowo-Riedlowy Blues, Słodka i Niewinni. Nagrania z tego koncertu, po latach, zostały wydane na płycie Kasa Chorych live.

W styczniu i lutym 1983, w krakowskim Studiu Teatr "STU" uczestniczył Skibiński w nagraniu debiutanckiej płyty Martyny Jakubowicz obok takich muzyków jak: Andrzej Nowak, Cezary Bierzniewski (gitara), Janusz Niekrasz (gitara basowa), Andrzej Ryszka (perkusja), Marek Stefankiewicz (organy). 21 maja 1983 roku w hali "Arena" w Poznaniu odbył się koncert poświęcony pamięci zmarłego 30 kwietnia Muddy’ego Watersa. Wystąpił wówczas zespół Krzak (z Ryśkiem Skibińskim w składzie) oraz wielu wybitnych gości : Jan Borysewicz, Krzesimir Dębski, Ryszard Riedel, Marek Śnieć. Nikt nie przypuszczał, że będzie to ostatni oficjalny koncert Ryszarda "Skiby" Skibińskiego. Zmarł 4 czerwca w białostockim szpitalu. Pamiątką owego pamiętnego wydarzenia w hali „Arena” jest płyta Ostatni koncert. Po śmierci Ryszarda Skibińskiego zespół Krzak zagrał jeszcze kilka koncertów klubowych w Berlinie Zachodnim i zawiesił działalność na lat przeszło osiemnaście. Piątego dnia „Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin” 14 sierpnia 1983 odbył się koncert, który pozostał w pamięci wielu osób w nim uczestniczących. Koncert poświęcony był pamięci Ryszarda Skibińskiego. Nominalnie gospodarzem koncertu był zespół Krzak, ale przez scenę przewinęła się cała plejada wspaniałych muzyków, wśród których byli m.in.: Ryszard Riedel, Ryszard Sygitowicz, Jan „Izba” Izbiński, Krzysztof Głuch, Rafał Rękosiewicz i inni. Po wielu latach zapis fragmentów tego koncertu wydała wytwórnia Metal Mind w roku 2006 na płycie Krzak – pamięci Skiby – koncert Jarocin 1983.


Rękopis "Skazanego na bluesa"

Utwory poświęcone Ryszardowi Skibińskiemu miały w repertuarze m.in. zespoły After Blues (Blues dla Ryśka), Dżem (Skazany na bluesa), Kasa Chorych (O człowieku, który nie zakołysze się w rytmie bluesa, Historia o ptaku, który odleciał do Boga). W utworze Martyny Jakubowicz Dym do płuc się zakrada jest taka zwrotka :
Skiba konał przez dziesięć godzin
grzebaliśmy go w wielką troską
ten blues co wciąż zmieniał tytuł
teraz nazywa się polski

Utwór ten można znaleźć na unikalnej kasecie Martyna Jakubowicz koncert live Jarocin nagranej w sierpniu 1989 podczas festiwalu Jarocin 1989. Bardziej znany utwór Stara taśma na moim Grundigu, który można znaleźć choćby na płycie Kołysz mnie lub Patchwork to prawie ten sam tekst, ale pozbawiony powyższej zwrotki. Leszek Winder zadedykował Skibie swój debiutancki album Blues Forever. Dodatkowym smaczkiem tej płyty jest fakt, że w utworze Blues dla Dzidka Ryszard Riedel gra na harmonijce Skiby. Trzecia część tryptyku prezentującego koncerty w Leśniczówce w latach 1996-2000 pod tytułem Leszek Winder Śląski Blues zawiera pięknego molowego bluesa Blues dla Skiby. Przez kilka lat w ramach festiwalu „Jesień z Bluesem” organizowany był konkurs o nagrodę im. Ryszarda Skibińskiego, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Białegostoku. W pierwszej edycji w 1984 roku wystąpiło aż 16 wykonawców. Byli to m.in. Free Blues Band, Browar Łomża, Snopy, Browar Blues Band, Fandango, Pierwsza Linia, North Pole Jazz Band, 5000 złotych. Zwycięzcą została grupa Snopy ze Świdnika. W 1985 roku nagrodę w wysokości 100 tys. zł. przyznano Grupie Jarosława Tioskowa.

W roku 2003 Michał Kielak nagrał swoją pierwszą płytę solową Tribute to Ryszard Skiba Skibiński. Płytę w bydgoskim radiu PiK nagrał zespół przyjaciół skrzyknięty przez Michała Kielaka. Wśród nich byli : Jarosław Tioskow, Jarosław „Jaromi” Drażewski, Paweł Szymański, Marcin i Miłosz Szulkowscy, Maciej Kielak, Paweł Urowski. W planach nie było prezentacji tego materiału na żywo ze względu na kłopot z zebraniem wszystkich muzyków w jednym miejscu i czasie jednak 15 listopada 2003 nastąpiła prezentacja na żywo podczas „XIV Toruń Blues Meeting”.

Pomimo tego, że Rysiek Skibiński nie urodził się w Białymstoku całe swoje muzyczne życie spędził w tym mieście i to miasto rozsławiał w całej Polsce. Był taki czas, że na słowo „Białystok” był odzew „Skiba i Kasa Chorych”. Ryszard Skibiński to człowiek-legenda, który tchnął w polskiego bluesa nowego, świeżego ducha. Człowiek, który zaliczany był do grona najbardziej charakterystycznych postaci naszej sceny. Człowiek, który swoją niebywałą spontanicznością zjednywał sobie sympatyków a jego gra na harmonijce tchnęła wielkim ładunkiem ekspresji i radości. To on razem z muzykami Kasy Chorych wprowadził bluesa na wielki sceny, to dzięki nim zaistniał blues w mediach i świadomości wielu ludzi. Rysiek nie był ani tym pierwszym, ani tym jedynym muzykiem w Polsce, który grał wówczas na harmonijce. Jednak miał Rysiek w sobie nieopisaną moc, która powodowała, że potrafił ten mały instrument uczynić wielkim. Przy pomocy dźwięków wydawanych z tego małego, niepozornego instrumentu potrafił „Skiba” zaczarować słuchaczy i to nie ważne czy było ich kilkudziesięciu w małym klubie czy kilka tysięcy w wielkiej hali. Potrafił rozbawić publiczność grając Boogie dziadka Skiby czy też Blues córek naszych, potrafił wprowadzić w stan zadumy i zamyślenia grając Bluesa bez pieniędzy czy tchnąć w serca słuchaczy dumę i siłę grając Polski Blues czy też Solidarność blues. Zmarł w wieku zaledwie 32 lat. Miał wiele planów. Chciał nagrać solową płytę, chciał kontynuować niezwykle stymulującą artystycznie współpracę z Leszkiem Winderem, Jarek Tioskow wspomina o planach stworzenia na kanwie Kasy Chorych nowego, wspólnego projektu. Niestety tragiczna śmierć przerwała te plany. Zawsze chciał, aby nad jego grobem zagrała muzyka. I stało się zgodnie z jego życzeniem. Zespół złożony z jego przyjaciół zagrał When the Saints Go Marching In.

Pomimo wielu prób podejmowanych przez różne środowiska nie udało się spowodować aby miasto w sposób oficjalny uczciło pamięci Ryśka Skibińskiego. "Polityczna" czy raczej "obyczajowa" poprawność nie pozwalała aby ulica, rondo czy też skwer nosiły JEGO imię. Próbą naprawy tej niezdrowej sytuacji jest otwarta oficjalnie w dniu 3.10.2008 Aleja Bluesa. Pierwszą tablicą jaka się tam znajduje jest ta z napisem Ryszard Skibiński Skiba


Aleja Bluesa w Białymstoku

Więcej można znaleźć na stronie poświęconej Ryśkowi Skibińskiemu Kliknij tutaj

Retrieved from http://bialystokblues.pl/index.php?n=PmWiki.Skiba
Data ostatniej modyfikacji: November 12, 2014, at 07:40 PM EST